Bezpieczne zakupy w internecie
2023-11-24Zachowaj szczególną ostrożność podczas robienia zakupów w internecie.
Wszyscy dookoła o tym mówią, nam wydaje się, że to wiemy,
ALE CZY SIĘ DO TEGO STOSUJEMY ???
Jesteś bezpieczny ? A może Ci się tylko tak wydaje !
Temat jest już nudny ? ... z całą pewnością dotyczy i Ciebie więc przeczytaj poniższy tekst.
Z uwagi na wszelakiego rodzaju promocje, ale również wygodę robienia zakupów - okres przedświąteczny to prawdziwa uczta dla amatorów robienia zakupów w internecie. Szczególnie za oceanem, gdzie obniżki sezonowe oznaczają naprawdę wielkie oszczędności i ściągają rekordowe ilości klientów. Nic dziwnego, że nadzwyczajny ruch w biznesie - to także wyśmienita okazja dla cyberprzestępców. Wśród najbardziej powszechnych zagrożeń spodziewaj się w tym roku phishingu.
Phishing – metoda oszustwa, w której przestępca podszywa się pod inną osobę lub instytucję w celu wyłudzenia poufnych informacji (np. danych logowania, danych karty kredytowej), zainfekowania komputera szkodliwym oprogramowaniem czy też nakłonienia ofiary do określonych działań. Jest to rodzaj ataku opartego na inżynierii społecznej (
socjotechnika!).
Dlatego spodziewaj się masy podejrzanych wiadomości w skrzynce e-mail.
Niechciane wiadomości mogą podszywać się pod informacje wysłane przez
znane platformy e-commerce (np. kurierzy, promocje, bony podarunkowe, ...). W rzeczywistości takie wiadomości kierują do
stron próbujących wyłudzić nasze dane. Dwa razy zastanów się, kiedy w
internecie podajesz numer karty wraz z kodem CVV. Bezwzględnie
sprawdzaj, czy strona korzysta z zaufanego certyfikatu SSL. Nie otwieraj
też żadnych załączników.
Uważaj na okazje życia.
Okazja wydaje się zbyt piękna, by była prawdziwa? Najprawdopodobniej tak właśnie jest. Unikaj promocji, które sprawiają wrażenie nieprawdopodobnie korzystnych.
Pamiętaj o bezpieczeństwie płatności mobilnych. Korzystaj z wieloskładnikowej autoryzacji. Gdy z banku przychodzi wiadomość SMS z kodem to PRZECZYTAJ CZEGO DOTYCZY i czy w tej chwili wykonujesz operację, której ona dotyczy (np. drugi etap logowania do systemu bankowości, kod autoryzacyjny, ...). Jeżeli wiadomość SMS dotyczy autoryzacji płatności to SPRAWDŹ, czy zgadza się numer konta i kwota płatności. Jeżeli wprowadzasz numer konta metodą KOPIUJ / WKLEJ, sprawdź czy wklejony numer konta to ten na który chcesz dokonać płatności.
Uważaj na próby wyłudzenia prywatnych danych. Niektóre ze stosowanych podstępów są wyjątkowo zuchwałe. Hakerzy potrafią podszywać się pod wiadomości od najbliższych, wysyłane z komunikatorów internetowych. Czasem wiadomości pochodzą od dawno niewidzianych znajomych. Pod żadnym pozorem nie reaguj na wiadomości, w których proszony jesteś o przelew z jakiejś nagłej przyczyny - zawsze weryfikuj prawdziwość otrzymanych wiadomości kontaktując się z daną osobą osobiście.
Jeżeli coś wzbudza Twoje wątpliwości — nie klikaj. Może to być właśnie phishing.
Pamiętaj! Najważniejszym programem do ochrony komputera w Internecie jest rozsądek! Bądź czujny, wróg nie śpi!